Podróże

Czarnogóra turystycznie

Czarnogóra turystycznie

Czarnogóra turystycznie, czyli podróżowanie inaczej, niż zwykle praktykuję.

Tamtego lata właśnie tego potrzebowałam. Plaża, morze i piękna pogoda. Razem z jeszcze nie – mężem, po prawie półrocznym remoncie, zmianie pracy i przeprowadzce potrzebowaliśmy po prostu odpocząć. Kompletnie nie w naszym stylu. Ale zmęczenie wzięło górę nad potrzebami. I wiesz co? Czarnogóra idealnie się do tego nadaje.
 
Przyznam szczerze, że jest to piękny kraj. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i natura. Jeszcze taki dziki świat, dopiero łykający kulturę zachodnią. Ludzie tam mieszkający i pracujący silnie trzymają się swoich nawyków i tradycji, z wielkim trudem dopuszczając obcych do tego świata. Pewni siebie, dumni i zaborczy – tak można w skrócie opisać charakter Czarnogorzanów.
Oczywiście wszystko się zmienia z biegiem czasów, kurorty już otwierają się na turystykę. Pewnie za parę lat będzie to zupełnie inny kraj.
 
Pierwsze wrażenie? Szok. Tak blisko a zarazem tak daleko nam do siebie. Świat pełen kontrastów. W środku lata można było kupić na promenadzie nadmorskiej prowadzącej do starego miasta kożuch i skarpety wełniane (poważnie, takie jak na Kropówkach w Zakopanem sprzedają). Po poznaniu bliżej ich sytuacji życiowej już przestało mnie to dziwić. Ta rodzina przyjechała do miasteczka żyjącego w sezonie z turystyki z tym co mają, z nadzieją że sprzedadzą swoje wyroby i doczekają następnego sezonu.
Ciężko czuć się w Czarnogórze komfortowo, tym bardziej że mieszkańcy nie ukrywali faktu, że traktują nas tylko jako goście (albo główne źródło utrzymania jak kto woli) na swych ziemiach. 
Myślę jednak, że po prostu dla mnie na styczność z kulturą Czarnogóry było za wcześnie. Do prawdziwej wizyty u nich w kraju trzeba dojrzeć. Zapewne jeszcze tam wrócę i na pewno moim celem wizyty nie będzie odpoczynek w kurortach nadmorskich. W końcu żeby poznać dane miejsce trzeba wjechać bardziej wgłąb lądu, a miasta żyjące z turystyki najmniej mają wspólnego z autentycznością regionu.
Czarnogóra
Czarnogóra turystycznie
Czarnogóra turystycznie
Czarnogóra turystycznie
Czarnogóra
Czarnogóra turystycznie
Czarnogóra turystycznie
Czarnogóra turystycznie

Może spodobać ci się również

error: Zdjęcie jest chronione.