Fotografia Poradnik

Fotografujesz, blogujesz? – Oto 5 aplikacji, które ułatwią Ci pracę.

aplikacje pomagające w fotografowaniu i blogowaniu

Dzisiaj troszkę w innym klimacie niż do tej pory. Podzielę się aplikacjami, które ułatwiają systematyczność i rozwijanie konta na Instagramie oraz blogu. Fotografujesz? Masz aparat, ale najłatwiej i najszybciej korzysta Ci się z telefonu? Problemem jest wygląd surowych zdjęć, lekkie prześwietlenia lub blade kolory? A może nie masz czasu codziennie siedzieć, selekcjonować zdjęć i wrzucać je na Instagram? To w zasadzie żaden problem. Zaraz pokażę Ci dlaczego.

Uwielbiam fotografować i kiedy tylko mogę taszczę ze sobą aparat. Nie jest to jednak najlżejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Jak pewnie zauważyliście często towarzyszy mi mój niezastąpiony plecaczek lub jakaś większa torba. Na szczęście na zdjęciach nie widać jak spora jest torba fotograficzna, którą zabieram ze sobą na sesje fotograficzne. Następnie po chwili przerwy i zdystansowaniu się. Zwykle staram zrobić sobie kilka dni odpoczynku i zabieram się do selekcji i obróbki fotograficznej. Przerwa jest mi niezbędna, ponieważ z sesji wracam tak podekscytowana, że zwykle ciężko mi wybrać coś konkretnego. Siedzę i siedzę przy tym kompie całymi dniami, aż czasem mi się nim czka.

Zdecydowanie łatwiej w codziennym życiu jest z telefonem. W zasadzie zawsze mam go przy sobie, zapewne Ty też. Nie waży tonę i nie zajmuje całej torby. Już nie wspominając, że telefonem wychodzą naprawdę ciekawe i bardzo ładne zdjęcia. Tylko co potem? Znowu przerzucanie na komputer, obróbka, by z powrotem wgrywać na telefon i udostępniać np. na Instagramie? Istna paranoja, na samą myśl mi się odechciewa.
Dlatego długo testowałam różne odpowiednimi programów komputerowych, które można używać na telefonie, zanim znalazłam te, z którymi się zaprzyjaźniłam.

Aplikacji, z których korzystam jest 5, ażeby za mocno nie przeciążać też mojego ukochanego smartfona :). No to zaczynamy!

1. Snapseed

Fantastyczna wszechstronna aplikacja do edycji zdjęć. Jest darmowa, ogólnodostępna i niesamowicie ułatwia szybką obróbkę każdej fotografii na telefonie. Można w niej poprawić ostrość, koloryt, nasycenie, a nawet usunąć drobne niedoskonałości.

2. VSCO

Ta aplikacja znana jest chyba każdemu, kto choć trochę interesuje się fotografią mobilną. A jeśli nie, to pora również dla Ciebie wejść w ten fantastyczny świat! Niestety VSCO nie jest całkowicie darmowa. Wiele przepięknych presetów jest płatnych, jednak plus jest taki, że kupujesz go raz, a następnie przypisany jest do Twojego konta i zawsze już możesz z niego korzystać. Jest też kilka darmowych, które można delikatnie modyfikować i w połączeniu np. ze Snapseed pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty.

3. Later i Planoly

Tak wiem, dwa zamiast jednego. Jednak w tym wypadku ciężko mi było się zdecydować :D. Są to aplikacje, które w zasadzie działają bardzo podobnie. Różnią się interfejsem. Later jest troszkę bardziej rozbudowana. Możesz z niej publikować również na różne konta społecznościowe, np. Pinterest. Do 30 zdjęć miesięcznie możesz importować darmowo. Układasz sobie swój piękny feed, zmieniając ułożenie, aż całkowicie spełni Twoje oczekiwania. Dodajesz opis, hashtagi i voilà! Jedyne co następie wystarczy zrobić to określić, czy wrzucasz zdjęcie od razu, czy planujesz na konkretny dzień i godzinę. Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: w pierwszej kolejności należy połączyć program ze swoim kontem oraz zezwolić aplikacji na wyświetlanie powiadomień na telefonie. W innym wypadku nie dostaniesz przypomnień o nadchodzącej publikacji, ponieważ nie robi się ona automatycznie.

4. Unfold

Przepiękna aplikacja, która wzbogaci Twoje instastories o wyjątkowy wygląd, czcionki i opisy. Można tworzyć cale historie, zapisywać je na później i ciągle wzbogacać i powiększać. Naprawdę warto zaprzyjaźnić się z Unfold. Pokochasz ją od pierwszego uruchomienia.

5. Evernote

Na koniec zostawiłam coś dla marzycieli i pisarzy, którzy czasem zapominają papieru i ołówka, przez co trudniej im spisywać i zapamiętywać wszystkie przelotne myśli. Evernote to ciekawa aplikacja, którą można zainstalować na dwóch urządzeniach, przypisanych do jednego konta. Na przykład ja posiadam ją na smartfonie i na komputerze. Załóżmy, że spaceruję sobie z psem i nagle dostałam oświecenia o czym chcę napisać kolejny post. Przyszedł fajny pomysł, tekst sam układa mi się w głowie, wystarczy go tylko szybciutko spisać. Ale na czym? I tu wchodzi właśnie w grę Evernote. Mam do niego super dostęp, notuję co potrzeba, a następnie po uruchomieniu komputera wszystko mam dostępne w notatniku, wprowadzam korektę i mam gotowy tekst. Super co nie? Z tego co wiem, ludzie korzystają z aplikacji do różnych celów: zapisywania linków, inspiracji, zdjęć, cytatów i myśli. Używaj do czego w zasadzie potrzebujesz :).

Mam nadzieję, że te aplikacje również Tobie sprawią tyle frajdy i ułatwią pracę na telefonie co i mnie. A przede wszystkim upiększą Twoje i tak cudne i wyjątkowe zdjęcia. Zachęcam do testowania i do zabawy. A może posiadacie jakieś własne sprawdzone aplikacje, które warto mieć i korzystać? Podziel się w komentarzu, z chęcią skorzystam z Waszych porad!

Może spodobać ci się również

error: Zdjęcie jest chronione.